Suomen Lions-liitto ry, piiri 107-N

LC Porvoo - Borgå

Klubi lahjoitti polkupyörän Mariannakodille

Lions Club Porvoo-Borgå on lahjoittanut polkupyörän Johannisbergiin avatun Mariannakodin asukkaiden käyttöön. 

Mariannakoti sijaitsee hieman syrjässä keskustan palveluiden äärestä, joten yhteiskäyttöön tuleva polkupyörä auttaa asukkaita liikkumaan sujuvasti kaupungin palveluiden ääreen itsenäisesti tai ohjaajan kanssa yhdessä.

 

Lahjoituspyörä on 3-vaihteinen Helkama Aino, johon Porvoon Pyöräkeskus lahjoitti pyöräilykypärän ja hyvän ajovalon. 

 

Mariannakoti on Itä-Uudenmaan sosiaalipsykiatrisen yhdistyksen ylläpitämä palveluasumista tarjoava

asumisyksikkö, jossa tuetaan mielenterveyskuntoutujia itsenäiseen elämään.

 

Mariannakodissa vietettiin 18. syyskuuta avoimien ovien iltapäivää. Ylemmässä kuvassa vasemmalta LC Porvoo-Borgån presidentti Samu Karvala, Itä-Uudenmaan sosiaalipsykiatrisen yhdistyksen toiminnanjohtaja Päivi Nousiainen, Mariannakodin vastaava ohjaaja Anne-Mari Lindroth, ohjaaja Mikko Laaksonen, Mariannakodin asukas ja palvelupäällikkö Soile Lääti.


Suomen Lions-liitto         www.lions.fi           N-piiri
Julkaisujärjestelmänä Verkkoviestin