Viestintävastaava
Toimittaja
Webmaster

Diakonia-toimistoissa oltiinkin yllättyneitä ja iloisia lahjoituksestamme. Olemme aiemmin ehtineet lahjoittaa yhteensä jo yli 200 peittoa vanhainkoteihin ja lastenkoteihin Suomeen, Viroon, Venäjälle ja Intiaan.
Sukkien neulontaillat olivat menestys
Kokoonnuimme ennen Joulua Korson kirkolle kuutena iltana neulomaan sukkia ja saimmekin niitä valmiiksi yli 400 paria. Joillekin opetimme sukkien tekoa, mutta joukosta löytyi myös useita sukkataitureita.
Sukkien tekoa jatkettiin kukin kotonamme. Koko Vantaan alueella palautettujen sukkien määrä ylitti kaikki odotukset moninkertaisesti. Vantaan seurakuntien Rakenna joulupuu -kampanjassa neulottiin yhteensä yli 1600 sukkaparia ja toteutettiin lisäksi 480 lapsen muut tarpeelliset joululahjatoiveet.
Neulontaillat olivat niin suosittuja, että olisi hienoa, jos juuri avattua Korson seurakunnan uutta Kirkon Kulma-kahvilaa voitaisiin jatkossa käyttää myös tämän tapaiseen hyvään tarkoitukseen.
Yhdestä palasta se alkaa…
Voit itsekin tuoda lämpöä ja auttaa vähäosaisia. Siihen ei tarvita aluksi kuin yksi pala.
Palan voi neuloa puikoilla aina oikein neuletta, joten se onnistuu heikommillakin käsityötaidoilla, vaikkapa TV:tä katsellessa.
Sopiva palan koko on 20x20cm, materiaalina villasekoitelanka, esim. Novita 7 Veljestä. Värillä ei luonnollisesti ole väliä – vanhat lankakerien loput kannattaakin neuloa pois lankakoria täyttämästä.
Palat voi toimittaa Lions Club Vantaa Komeetoille. Voit myös itse koota palat peitoiksi virkkaamalla, yhdistäen ne vuoroin vaaka- ja pystysuuntaan. Tällä tavalla yhdistäminen antaa peitolle tukevuutta. Sopiva peiton koko on esim. 5x7 = 35 kpl.
Lisätietoja peitoista
Eija Päivinen
tiedottaja
0400-804 727