Viestintävastaava
Toimittaja
Webmaster
Vaasan vuosikokouksen päätöksen mukaisesti alkaneen kauden yksi päätavoitteita on käydä klubeissa arvokeskustelu. Kauden päätteeksi ensi kesän vuosikokouksessa Jyväskylässä Lions-arvot päivitetään.
Oheisen kuvan mukaiset nykyiset Lions-arvot hyväksyttiin Hämeenlinnan vuosikokouksessa kesällä 2010. Silloin arvoista päätettiin ensimmäisen kerran. Arvokeskustelua tosin käytiin leijonajärjestössä jo 1990-luvulla. Arvokysely teetettiin vuonna 2002.
Materiaalia arvokeskusteluun löytyy Liiton nettisivuilta osoitteesta: . Arvosivuille pääsee myös valitsemalla Liiton sivujen päävalikko – jäsenkeskus – lionstoiminta – lions-arvot.
Arvovalikon pääsivun takana on kaksi sivua: dokumentit ja palaute. Edelliseltä löytyy kaikki tarvittavat dokumentit ja jälkimmäiseltä klubien antamaa palautetta ja sitä varten tarvittavat osoitteet. Valtakunnallisen arvotyöryhmän puheenjohtaja on PDG Ossi Eloholma.
Koska yhteisten lions-arvojen päivityksen tulee olla valmiina ensi vuoden toukokuussa, on klubien arvojen määrittely syytä aloittaa välittömästi. Nyt toivotaan, että klubit mahdollisimman nopeasti nimeävät toimikunnan, joka perehtyy dokumentteihin ja alustaa arvokeskustelun jo syksyn klubikokouksissa. Arvojen määrittelyyn kannattaa käyttää riittävästi aikaa ja käsitellä aihetta ainakin parissa kolmessa klubikokouksessa.
Arvokeskusteluun ryhdyttäessä on syytä muistaa, että nyt keskustellaan klubien omista arvoista. Klubin arvot saattavat poiketa toisten klubien arvoista ja Liiton arvoista. Mutta tuskin ne sentään ovat ristiriidassa kaikkien klubien yhteisesti hyväksymien lions-arvojen kanssa.