Suomen Lions-liitto ry

LIONS-PIIRI 107-N ry

Itäinen Helsinki, Vantaa ja Itä-Uusimaa

N-piirimme Pekka Taskinen ehdolla Lions-liiton varapuheenjohtajaksi

Olen aktiivinen ja monipuolinen Leijona, joka viihtyy sekä luonnossa että käsillä tekemisen parissa. Kuntoilu ja pilates pitävät minut hyvässä kunnossa, ja hiihdon myötä nautin talvisista maisemista ja luonnon rauhasta. 

Kesällä veneily tuo elämääni vapauden tunnetta mökkimaisemissa, jotka ovat minulle rakkaita.

Mökillä viihdyn puuhastelemassa ja kehittelemässä uusia projekteja.  Olen todellinen Puuhapete, joka ei kaihda remontointia tai rakentamista. Käsillä tekeminen ja kodin tai mökin parantaminen tuovat minulle iloa ja onnistumisen tunteita. Luonto on minulle tärkeä, ja sienestys kuuluu syksyn harrastuksiini, nautin metsän rauhasta.


Haluni on tehdä hyvää

Eläkkeellä haluan käyttää aikaani hyvän tekemiseen Lions-toiminnan kautta. 

Vapaa-aikani antaa minulle mahdollisuuden osallistua aktiivisesti ja vaikuttaa yhteisöni hyvinvointiin. Haluan olla mukana järjestämässä tapahtumia, tukemassa paikallisia hyväntekeväisyyskohteita ja auttamassa niitä, jotka tarvitsevat apua.

Minulle on tärkeää, että voin hyödyntää työelämässä saamaani osaamistani ja kokemustani. Oli se sitten järjestö-toiminnassa, varainhankinnassa tai nuorten tukemisessa. Lionstoiminta tarjoaa loistavan mahdollisuuden tehdä konkreettisia tekoja, joilla on merkitystä.

 

Erityisesti minua kiinnostavat projektit, jotka liittyvät nuorten hyvinvointiin ja partiotoimintaan. Haluan myös kannustaa muita mukaan vapaaehtoistoimintaan ja tuoda esille Lions-arvoja: palvelua, yhteisöllisyyttä ja auttamista.

Haluan elää aktiivisesti, kohdata ihmisiä ja tehdä asioita, joista on hyötyä muille. Lionstoiminnan kautta voin yhdistää hyvän tekemisen ja mielekkään yhdessäolon samanhenkisten ihmisten kanssa.

 

Piirikuvernöörikausi antoi paljon

Piirikuvernöörinä sain upean tilaisuuden kiertää piirin klubeja ja tutustua niiden toimintaan läheltä. Vierailut klubeissa antoivat minulle arvokasta tietoa siitä, miten jokainen klubi toimii omalla alueellaan ja millaisia hyväntekeväisyyshankkeita ne toteuttavat. Oli innostavaa nähdä, kuinka monella eri tavalla Lions-aatetta viedään eteenpäin ja kuinka sitoutuneita klubien jäsenet ovat auttamistyöhönsä.

 

Vierailujen aikana sain kuulla jäseniltä heidän kokemuksistaan, haasteistaan ja onnistumisistaan. Keskustelut avasivat uusia näkökulmia ja antoivat minulle arvokasta oppia siitä, miten voimme kehittää ja tukea lionstoimintaa entistä paremmin. 

Opin myös, kuinka tärkeää on vahvistaa yhteisöllisyyttä ja yhteistyötä klubien välillä, jotta voimme yhdessä saavuttaa enemmän.

Klubivierailut ja tiivis yhteistyö piirin klubien kanssa ovat antaneet minulle laajan näkemyksen siitä, miten lionstoiminta eri puolilla Suomea toimii ja millaisia haasteita ja mahdollisuuksia klubeilla on.

Olen oppinut, että lionstoiminnan ydin on palvelu ja yhteisöllisyys. Haluan pitää huolen siitä, että nämä arvot näkyvät kaikessa toiminnassamme ja että jokainen jäsen tuntee olevansa osa tätä merkityksellistä työtä.

Pekka Taskinen


pekan_vcc_esite.pdf

 



Kaikki piirimme klubit omaavat jäsenmääränsä perusteella tietyn äänimäärän Suomen Lions-liiton vuosikokouksessa. 

Raumalla vuosikokouksessa  14.6.2025 äänestetään myös tulevasta liiton varapuheenjohtajasta, joka sitten seuraavalla kaudella nousee liiton puheenjohtajaksi. Pekan kilpakumppani on Jorma Pohjus M-piiristä.

Lähdetään joukolla äänestämään Pekka puheenjohtajaksi!

TL
Viestintävastaava


Toimittaja


Sosiaalinen media


Seuraa meitä
Facebook
Instagram