Suomen Lions-liitto ry

LIONS-PIIRI 107-N ry

Itäinen Helsinki, Vantaa ja Itä-Uusimaa

Piirihallituksessa onniteltiin  lohkareiden rakkaustarinasta

Piirikuvernööri Outi Hanslin onnittelemassa Lionstoiminnassa toisensa löytäineitä ja hiljan avioituneita Satu ja Ray Metsälää.Piirin vuosikokous iltajuhlineen pidetään tänä vuonna Vantaalla.

Tämän vuoden ensimmäinen piirihallituksen kokous pidettiin tiistaina 25.2.2025 Iiriskeskuksen Braille-salissa, jossa paikalla oli reilut parikymmentä osallistujaa. 

Kokouksen lopussa onniteltiin tuoretta avioparia Satu ja Ray Metsälää, jotka olivat löytäneet toisensa yhteisen lionsharrastuksen välityksellä, molemmat toimivat tällä kaudella lohkon puheenjohtajina

Piirin vuosikokous vahvistettiin pidettäväksi tällä kertaa Original Sokos hotellissa Vantaalla lauantaina 26.4.2025.  

Varapiirikuvernööri Sakari Soppi esitteli toimintasuunnitelmaansa tulevalle kaudelle jonka teemana on Uudistumme ja palvelemme yhdessä kohti parempaa tulevaisuutta. Kauden painopisteitä ovat nuoriso, ja nuorten mielenterveystyön tukeminen sekä ukrainalaisten auttaminen Suomessa sekä heidän kotimaassaan. Kauden avaus on torstaina 28.8.2025.

 

Seuraavan kauden piirikuvernööriehdokas on Sakari Soppi. 1. varapiirikuvernööriehdokas on Antti Forsell (LC Helsinki/Finlandia) ja 2. varapiiriehdokas Antti Salminen (LC Helsinki/Hakaniemi).

Kuluvan kauden piirikuvernööri Outi Hanslin kertoi huomanneensa monen klubin aktivoituneen ja kokeneen vastuuta jäsenten hankinnasta. Yhteinen tavoitteemme on hyväntekeminen. 1. varapiirikuvernööri Sakari Soppi kertoi yrityksistä perustaa uusia klubeja. Niitä ollaan perustamassa mm. Myyrmäkeen. 2. varapiirikuvernööri Antti Forsell kertoi mm. että lohkojen merkitys on yhteistyössä, joka voi olla esim. naapuriklubin auttamista ja yhdessä tekemistä. Uusilta jäseniltä on hyvä kysyä mistä he ovat kiinnostuneita ja toteuttaa sellaisia aktiviteetteja, joille heidän sydämensä sykkii.

Alueiden raporteissa voitiin huomata, että useat klubit ovat toteuttaneet ALAP-aktiviteetteja. Klubien jäsenmäärät vaihtelevat. Jäsenjohtaja Pasi Nieminen kertoi, että keskimääräinen jäsenmäärä klubeissa on 20.  Klubien lukumäärä piirissämme on 66. Uusia opasleijoniakin piiriin on koulutettu ja heiltä klubit voisivat saada apua mm. jäsenhankinta-asioissa.

Johtajakoulutusryhmän koordinaattori Markku Helle kertoi mm. tulevista virkailijavalmennuksista, joista ensimäinen toteutetaan 25.3.2025 verkossa ja toinen tiistaina 29.4.2025 lähiopetuksena Vantaan Varia-opistossa. Valmennuksia on erikseen presidenteille, sihteereille, taloudenhoitajille, jäsenjohtajille, tiedottajille ja palvelujohtajille. Lohkon puheenjohtajille järjestetään valmennus 6.5.2025.

Maailma kylässä -tapahtumaan osallistutaan jälleen yhdessä B-piirin kanssa Helsingin Suvilahdessa 24.-25.5.2025. Siellä esitellään mm. ympäristöteemaa, kamiinaprojektia sekä aurinkokeittimiä.

Kuulimme myös, että N-piirin nuorisovaihtoon on 16 hakijaa. Suomenkieliseen Quest-koulutukseen on yhdeksän hakijaa ja ruotsinkieliseen neljä hakijaa.

Make Vesikallio kertoi, että ARS/Melvin -päivälliselle lauantaina 8.3.2025  on ilmoittautunut noin 40 osallistujaa. Vielä on mahdollista ilmoittautua, mukaan mahtuu vielä lisää! 

 

Lionspyöräily järjestetään lauantaina 17.5.2025. Tänä vuonna se järjestetään hyväntekeväisyyspyöräilynä. Osallistumismaksu on vapaaehtoinen ja se tilitetään lyhentämättömänä Mieli ry:lle.

 

Teksti Arja Oksanen

Kuvat Arja Oksanen ja Teija Loponen

 

Kokous käynnistyi perinteisesti Leijonahenki-laululla.
Kokous käynnistyi perinteisesti Leijonahenki-laulu...
1. varapiirikuvernööri Sakari Soppi esitteli toimintasuunnitelmaansa.
1. varapiirikuvernööri Sakari Soppi esitteli toimi...
2. varapiirikuvernööri Antti Forsell kertoi tavoitteistaan.
2. varapiirikuvernööri Antti Forsell kertoi tavoit...
Markku Helle esitteli sekä ehdotusta uudeksi alue- ja lohkojaoksi sekä tulevia koulutuksia.
Markku Helle esitteli sekä ehdotusta uudeksi alue-...
Klubeja siirrellään niiden toiveiden mukaan -tosin asia jäi vielä lisävalmisteluun.
Klubeja siirrellään niiden toiveiden mukaan -tosin...
Jyri Kurki esitteli LCiG:n ja Näkemisen puolesta -työryhmän kuulumisia.
Jyri Kurki esitteli LCiG:n ja Näkemisen puolesta -...
Eila Mansala pohdiskeli uusien klubien synnyttämisen haasteita.
Eila Mansala pohdiskeli uusien klubien synnyttämis...
Make Vesikallio muistutti, että Ritari- Melvin Jones -iltaan ehtii vielä ilmoittautua ja Lionspyöräilyn ilmoittautuminen on myös jo auki.
Make Vesikallio muistutti, että Ritari- Melvin Jon...
Antti Salminen esitteli alueensa lohkojen klubien kuulumisia.
Antti Salminen esitteli alueensa lohkojen klubien ...
Teija Loponen kertoi, että viestinnän virkailijavalmennukset ovat avoimia kaikille viestinnästä kiinnostuneille klubilaisille.
Teija Loponen kertoi, että viestinnän virkailijava...
Leena Lehtihalmes iloitsi, että Quest-koulutukseen on löytynyt klubeja maksajiksi.
Leena Lehtihalmes iloitsi, että Quest-koulutukseen...
Raino Heinonen valaisi Sri Lankan silmäsairaalan tilannetta.
Raino Heinonen valaisi Sri Lankan silmäsairaalan t...
Nuorisovaihtoon on 16 hakijaa, kertoi Leena Lehtihalmes.
Nuorisovaihtoon on 16 hakijaa, kertoi Leena Lehtih...
Piirin tulevia valmennuksia.
Piirin tulevia valmennuksia.
Ray ja Satu Metsälän rakkaus syttyi lionstoiminnassa ja johti avioliittoon. ONNEA!
Ray ja Satu Metsälän rakkaus syttyi lionstoiminnas...

Viestintävastaava


Toimittaja


Sosiaalinen media


Seuraa meitä
Facebook
Instagram