Enkeli-hanke on dialogisin menetelmin toteutettava sosiaalisen- ja julkisen tilan taidehanke, jossa yhteisöt eri uskontokunnista ja niiden ulkopuolelta luovat enkelikuvastoa osaksi Helsingin kaupunkitilaa. Enkeli ei ole uskonnollinen vaan kulttuuridialoginen hanke, jossa pyritään lisäämään ymmärrystä ja suvaitsevaisuutta eri maailmankatsomusta edustavien ihmisten välille.
Hanketta on työstetty Helsingin eri seurakunnissa ja kaupungin kulttuurikeskuksissa järjestetyissä maalaustyöpajoissa yhdessä helsinkiläisten lasten kanssa keväällä 2018. Lasten maalauksista toteutetaan hiekkapuhallusta jäljitteleviä ikkunakalvoja, joista koostuu valoinstallaatio Espan lavalle 2.10-14.10 väliselle ajalle.
Hankkeelle on avattu , jonka kautta hankeen eri vaiheita voi seurata, kommentoida ja tuottaa.
Enkeli-hanke osallistaa laajasti Helsingin alueen lapsia, rakentaa siltoja eri kulttuurien välille ja rikastuttaa Helsingin kaupungin julkista tilaa moniäänisellä enkelikuvastolla.
Avajaisia vietetään 2.10.2018 klo 16.
Avajaisten yhteydessä ravintola Kappelissa järjestetään myös yleisölle avoin paneelikeskustelu, jossa eri kulttuurien edustajat kohtaavat keskustellen enkeli-tematiikasta.
Lisätiedot
Kaisa Barbieri
taidekäsityöläinen
puh.
Raita Virkkunen
kuvataiteilija
puh.