(EKK) keskuskomitea valitsi presidentin, teologian tohtori Guy Liagren järjestön uudeksi pääsihteeriksi. Valinnasta päätettiin EKK:n keskuskomitean kokouksessa Genevessä 24.–25.1.2012.
Liagre on ekumeenisesti kokenut kirkonjohtaja. Hän on ollut EKK:n Kirkko ja yhteiskunta -komission jäsen ja edustanut kirkkoaan useissa ekumeenisissa järjestöissä ja kokouksissa. Liagre on 54-vuotias.
Guy Liagren ensimmäinen haaste on johtaa järjestöä käynnissä olevassa rakennemuutoksessa. Seuraava EKK:n yleiskokous järjestetään Budapestissa heinäkuussa 2013. Kokouksessa päätetään järjestön uudesta rakenteesta ja keskeisistä tulevista tehtävistä.
EKK perustettiin vuonna 1959 ja siihen kuuluu 125 ortodoksista, protestanttista ja anglikaanista kirkkoa kaikkialta Euroopasta.
EKK:n dialogikomission johtajana työskentelee TT Kaisamari Hintikka Suomen ev.-lut. kirkosta
EKK:n keskuskomiteassa on kaksi suomalaista jäsentä:
Rovasti Rauno Pietarinen, Suomen ort. kirkko
Rehtori Tapani Rantala, Suomen ev.-lut. kirkko
KT