Ihmisoikeuskeskus on laatinut videoidun luentosarjan perus- ja ihmisoikeuksista. Luennot ovat saatavillla myös PDF-muodossa. Vihdoinkin monimutkaisen ihmisoikeuskielen omaksuminen on helppoa. Ota rento asento ja laita video pyörimään!
Katso, kuuntele tai lue.
Mistä tarkemmin ottaen on kyse? Ihmisoikeuskeskus kertoo:
Mitä? Luentosarja koostuu viidestä luennosta, joissa avataan perus- ja ihmisoikeusjärjestelmän keskeisiä käsitteitä, rakenteita ja sisältöjä.
Osat sisältävät:
Kenelle? Luennot sopivat aiheen perusopetukseen ja niille, jotka työssään käsittelevät perus- ja ihmisoikeuskysymyksiä, mutta joilla ei ole alan koulutusta. Johdatusluento sopii myös laajempaan käyttöön niille, joilla on tarve ymmärtää perus- ja ihmisoikeuksia.
Miten materiaalia voi käyttää? Materiaalia voi käyttää vapaasti itseopiskeluun. Sitä voi ja saa esittää myös vaikkapa koolle kutsutulle opintoryhmälle tai käyttää osana oppilaitoksen opetusta.
Mistä löytyy pedagogista materiaalia ihmisoikeuksista? Ihmisoikeudet.net on järjestöjen tuottama ihmisoikeuskasvatussivusto, joka on erityisen käyttökelpoinen perusopetuksessa, Unicefilla on etenkin lapsen oikeuksiin ja Amnestyn Suomen osastolla ihmisoikeuskampanjoihin liittyvää materiaalia.
Kuva: YK:n jäsenmaiden liput liehuvat päämajan edessä New Yorkissa. Lähde: Wikimedia Commons.