Aineistoa pyhän viettoon valmistelevat vuosittain yhteistyössä , ja . Aineisto sisältää raamattupohdiskeluja ja rukouksia.
Ekumeenista lähetyspyhää suunnitellessamme on hyvä toteuttaa sitä yhdessä toisten kirkkokuntien kanssa. Sen lisäksi että samalla paikkakunnalla toimivat seurakunnat rukoilevat toistensa lähetystyön puolesta, voivat ne esimerkiksi kutsua toisen kirkko- ja seurakunnan lähetysväkeä tilaisuuksiinsa jakamaan ajatuksia ja kokemuksia lähetystyöstä. Näin kristityt voivat oppia ymmärtämään ja kunnioittamaan toistensa tekemää työtä sekä vahvistamaan yhteistä kristillistä todistusta, "jotta maailma uskoisi" (Joh. 17:21).
Ekumeenisen lähetyspyhän viettäminen aloitettiin vuonna 1999. Tuolloin ajankohtaisten kirkkojen välisten lähetysneuvottelujen loppulauselmassa, Vivamon viestissä, todettiin muun muassa:
”Olemme kokeneet, että erilaisista perinteistämme huolimatta on mahdollista oppia ymmärtämään ja kunnioittamaan erilaisia lähetyskäsityksiä ja toistemme tekemää työtä. Rohkaistessamme toisiamme vahvistamme yhteistä näkyä Jumalan lähetyksestä. … Kristittyjen vuorovaikutuksessa vieraus voi muuttua yhteydeksi ja erilaisuus rakkaudeksi.”